سبد خرید 0
« بازگشت به لیست اخبار | پنجشنبه 24 خرداد 1397 در ساعت 14 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آشنایی مختصر اما مفید با پرینترهای سه بعدی 

 

 

پرینتر سه بعدی چیست؟ 

پرینتر سه بعدی وسیله ای است که شما میتوانید هر انچه مورد نیاز خود است را با آن بسازید از قبیل اجسام بزرگ مثل قطعات پیش ساخته خانه و قطعات مکانیکی ماشین آلات تا مجسمه ای کوچک تزیینی، این وسیله در آینده ای نه چنذان دور میتواند خیلی از نیاز های بشر را برطرف سازد شما میتوانید آن را متناسب با شغل و حرفه خود بکارگیری کنید.

 

 

مواد مصرفی یا همان مواد اولیه پرینترهای سه بعدی که به آن فیلامنت نیز میگویند بسیار متنوع است و کسانی که با این وسیله کار میکنند میتوانند متناسب با کارو حرفه خود از این مواد اولیه استفاده کنند که درادامه این مقاله به شرح برخی از این مواد اولیه  میپردازیم.

 

 

فیلامنت چوبی

 

فیلامنت چوبی یکی از آن مواد اولیه ای است در ساخت وسایل تزیینی به کار کیرود مواد تشکیل دهنده این فیلامنت تشکیل شده از چسب پلیمر و حدود 40-50 درصد چوب، که هنگام کار با این فیلامنت بوی چوب در اطراف محل کار با این مواد پخش میشود. این مواد اولیه هم همانند بسیاری از محصولات جنس مرغوب و نامرغوب را شامل  میشود که اگر در ساخت اجسام خود از جنس مرغوب آن استفاده کنید میتوانید پس انجام کار خود اجسام خود را سمباده ، برش و رنگ زنید ولی اگر از جنس نامرغوب استفاده کنید اجسام شکل گرفته شما بسیار شکننده وتغییر ناپذیر خواهند بود. نکته جالب یکه در کورد این فیلامنت وجود دارد این است که با نرم افزارهایی مثل cura میتوانید با استغاده از حرارت های بالا رنگ سوخته در بعضی از جوانب شکل به اجسام خود دهید.

 

 

 

 

 

فیلامنت  PLAقابل انعطاف

 

این مواد به فیلامنت شکل پذیر در اثر حرارت معروف هستند که نسبت به مواد دیگر ضرر کمتری برای محیط زیست دارند زیرا در تهیه آنها از موادی قبیل نیشکر، آرد ذرت، ریشه نشاسته مانیوک و نشاسته سیب زمینی استفاده میشود نسبت به پلاستیک های دیگر با محیط زیست سازگار هستند.

 

 

 

فیلامنت  مقاوم PETG

 

فیلامنت PETG یکی از مقاوم ترین نوع فیلامنت درعرصه پرینترسه بعدی ها است. که از آن میتوان در ساخت قطعات مقاوم صنعتی، چرخ دنده های دستگاه های صنعتی نیمه سنگین و ساخت انواع اجسام مثل موبایل، اسباب بازی استفاده کرد. برای استفاده از این فیلامنت باید از دستگاه ها یا پرینترهای سه بعدی استفاده کرد که توان تولید قطعات با دمای بالا را داسته باشند زلستی این را هم اضافه کنم که این مواد در دکای 88 درجه به رنگ شیشه ای در میایند ولی قطعات ساخته شده با این مواد از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

 

 

فیلامنت HIPS

 

این فیلامنت به شکلی است که میتوان با ان انواع چاپ های سه بعدی را انجام داد . این فیلامت مقاوم و بسیار اقتصادی است و برتحتی میتوان با آن کارکرد. دمای اکستروژن آن بین 210-230 سانتی گراد است

 

 

 

فیلامنت ABS

 

ماده مصرفی پرینتر سه بعدی abs به طور کلی بسیار با دوام و قوی، کمی انعطاف پذیر و در برابر گرما بسیار مقاوم است. پرینتر قادر به پردازش پلاستیک ABS به طور معمول در دمای حدود 210 تا 250 درجه سانتی گراد است. بنابراین یک پرینتر D3 قادر به پردازش ABS لزوما با PRINTBED گرم است تا از تاب برداشتن و یا ترک خوردگی ABS جلوگیری کند. از لحاظ هزینه، abs ارزان ترین فیلامنت در بین فیلامنت های مورد علاقه در جوامع پرینتر سه بعدی  است.

 

ماده مصرفی پرینتر سه بعدی abs برای بسیاری از اهداف گزینه مناسبی می باشد به دلیل این که به راحتی سمباده کشیده می شود. (برای هموار کردن و صاف کردن لبه های نا هموار و گوشه های اضافی) و رنگ پذیری بالایی دارد. در صورت شکسته شدن قطعات چاپ شده با ABS، می توان آن ها را با چسب ABS  به راحتی به هم چسباند. حلال ABS، استون است ماده مصرفی پرینتر سه بعدی abs در رنگ بندی های مختلف موجود است. اما ABS دارای برخی از معایب نیز است. اول از همه اینکه، پلاستیکی غیرقابل تجزیه مبتنی بر نفت است ولی خوشبختانه می توان آن را بازیافت کرد. مشکل دیگری که ABS ایجاد می کند، دود خفیفی است که شاید باعث تحریک افراد حساس تر شود که با تهویه مناسب و یا تعبیه هود این مشکل قابل حل است.

 

ABS  در صورت قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید فاسد می شود. اگر از ABS برای مدت طولانی نمی خواهید استفاده کنید باید آن را در ظروف محفوظ از هوا نگهداری کنید تا فاسد نشود. ABS از هوای محیط رطوبت جذب می کند و ممکن است در کیفیت چاپ تاثیر بگذارد.

 

مشخصات کلی ABS

 

  • ABS یکی از فرآورده های نفتی است.
  • بوی کمی هنگام اکسترود دارد.
  • بسته به مشخصات و رنگ درجه حرارت اکستروژن بین 220 تا 250 درجه است.
  • ABS شکننده تر از PLA است.
  • ABS در پایان چاپ بر قرار تر از PLA است.
  • در درجه حرارت 100 سانتی گراد چکش خور می شود. (در مقابل  حرارت مقاوم تر از PLA است)
  • نیاز به نیروی کمتر برای اکسترود شدن می خواهد. (فشار به نازل)

 

 

 

 

فیلامنت  PLAکامپوزیت

 

این فیلامنت به آن معنی نیست که پرینتر سه بعدی اجسام را خاص از آهن یا برنز میسازد بلکه در ترکیبات این فیلامنت از پلاستیک و آهن یا برنز استفاده میشئند . قطعات ساخته شده با این فیلامنت تشابه زیادی به قطعاتی دارند از آهن خالص تولید میشنود ولی دقیقا شبیه آنها نیستند و ازلحاظ مقاومت با آنها تفاوت دارند

 

امیدوارم در پایان این مقاله ذهنیتی در مورد پرینترهای سه بعدی و مواد اولیه آنها پیدا کرده باشین

با تشکر مدیر سایت ماژول سنتر

 

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()